Projekt Včely pre remeslá a krajinu

Cieľom projektu Včely pre remeslá a krajinu je v spolupráci so základnou školou M. R. Štefánika v Lučenci rozšíriť program vzdelávacej včelnice Včelí kRaj v Liešnici, Kokave and Rimavicou o hospodárske zvieratá ako ovce, sliepky a indické bežce, ktoré vplývajú na ekologickú údržbu krajiny aj zachovanie tradičných remesiel. Formou pravidelných stretnutí so žiakmi v priestoroch vzdelávacej včelnice sa žiaci na praktických úlohách naučia o dôležitých väzbách v krajine ako aj jej údržbe.

25.5.2016 bolo zrealizované prvé pracovné stretnutie. Žiaci V.A sa oboznámili s cieľmi projektu a naučili sa ako sa dá zvýšiť podiel zdrojov potravy pre užitočný hmyz, zoznámili sa s niektorými práve kvitnúcimi druhmi medonosných rastlín, oboznámili sa s prácou krajinného architekta a spoločne navrhli aj vysadili kvetinový záhon.

Žiaci sa oboznámili aj so stavbou včelieho úľa, zistili z akých častí sa úľ skladá a pomáhali s natieraním úľov. Naučili sa vyrábať úľové rámiky a pozreli si včely z blízka v presklenom pozorovacom úli, kde zistili ako vyzerá trúd, včela robotnica aj včelia matka. Žiaci si jednotlivé aktivity sami dokumentovali fotografiami a nové poznatky si zapísali, pretože v malých skupinách budú písať vlastné krátke príspevky s fotografiami o tom, čo sa naučili. Počas ďalších stretnutí sa oboznámia s chovom ďalších hospodárskych zvierat, zistia ako tieto zvieratá pozitívne vplývajú na údržbu krajiny aj aký má z nich človek úžitok.

Soňa Keresteszová, Včelí kRaj

zsstefanikalc@gmail.com
    sekretariát školy:

Mgr. Gabriela Aláčová, riaditeľka školy:

Bc. Anna Kaššová, výdajná školská jedáleň: 0948 413 421