• TOMI VAJKO A MARKO VARGA - REPREZENTANTI SR V ĽADOVOM HOKEJI

• Blahoželáme našim absolventom a odchovancom HC Lučenec k reprezentácii SR v ľadovom hokeji. Sme na Vás hrdí!

Tomi Vajko sa koncom roka s tímom SR U17 zúčastnil Turnaja piatich krajín vo fínskom Vierumäki.

Marko Varga je naďalej súčasťou reprezentantom SR v kategórii U18.

Zdroj: Facebook HC Lučenec

• NIKITA NA TURNAJI VYŠEHRADSKEJ ŠTVORKY V HODONÍNE

• Ďakujeme za milý športový pozdrav od našej žiačky 9. ročníka Nikity Liliany Krištofíkovej, ktorá okrem pravidelného tréningového procesu v domácom klube v Poprade, reprezentuje Slovensko na rôznych turnajoch medzinárodného charakteru. Tento raz to bol Turnaj Vyšehradskej štvorky v Hodoníne, kde so svojím tímom obsadili 3. miesto!

• VIANOČNÉ PRÁZDNINY

• Vážení rodičia, milí žiaci!

Vianočné prázdniny sú od 23.12.2023 do 7.1.2024. Vyučovanie po prázdninách začína 8.1.2024.

• VIANOČNÁ PÁRTY V ŠKD

• Vianoce sú najkrajším sviatkom roka, obdobím rôznych zvykov a tradícií, ale aj obdobím, keď sa chceme zabaviť. Predvianočný čas v školskom klube detí sme si spríjemnili spoločnou vianočnou párty.

Zábavu odštartovali druháci tančekom na známu vianočnú pieseň Jingle bells. A v tancovaní sme pokračovali všetci spolu, deti aj dospelí.

Našu párty sme spestrili zábavnými hrami ako novinový tanec, balónový tanec a tanec pod lanom, v ktorých deti predviedli veľkú súťaživosť a chuť bojovať až do maličkého kúska novín pod nohami. Neváhali si ľahnúť na podlahu, aby sa nedotkli lana, ktoré sa posúvalo počas tanca nad ich hlavami v rôznych výškach. Neľutovali balóny svojich súperov a s veľkou radosťou im ich rozpukli.

Kolotoč tanca a hier sme ukončili spievaním najznámejšej koledy Tichá noc a želaním krásnych a veselých vianočných sviatkov.

Prežili sme krásny spoločný čas plný radosti.

Jana Luptáková

• VIANOČNÉ PRIANIE

• Vážení rodičia, starí rodičia, milí žiaci, priatelia!

Želáme Vám príjemné prežitie vianočných sviatkov a v novom roku veľa zdravia, šťastia, osobných a pracovných úspechov!

Ďakujeme Vám za celoročnú podporu a tešíme sa na spoluprácu v roku 2024!

• POĎAKOVANIE ZA DAR – 3D TLAČIAREŇ

• ZŠ M. R. Štefánika v Lučenci sa chce veľmi pekne poďakovať Ing. Júliusovi Kováčovi, konateľovi firmy peerIT, s.r.o. za dar škole v podobe 3D tlačiarne! Túto podporu si nesmierne vážime. Prichádza práve v období, ktoré  je pre školu charakterizované podporou rozvoja digitalizácie v rámci inovácií výchovno-vyučovacieho procesu. ĎAKUJEME!

• VZDELÁVANIE V OBLASTI DIGITALIZÁCIE A UMELEJ INTELIGENCIE

• 18.12.2023 sme medzi nami privítali Ing. Evu Kalužákovú a Ing. Jozefa Vaška z FabLabu CVTI SR https://www.fablab.sk/o-fablabe/, ktorí nám predstavili zaujímavé témy z oblasti digitalizácie.

Držať krok s dobou aj v oblasti digitalizácie a reality umelej inteligencie v bežnom živote je pre nás zásadnou prioritou.

Vybraní pedagógovia sa oboznámili s témami ako napr. 3D modelovanie pomocou myšky, aj blokovým programovaním, slicer, prevádzka 3D tlačiarne, základné informácie k využívaniu umelej inteligencie (AI), prompty, strojové učenie s microbitom, animovanie vlastných obrázkov pomocou AI.

Celodenné vzdelávanie bolo pre našich pedagógov nesmierne inšpiratívne, obsahovo bohaté a hlavne praktické.

Mgr. Mariana Kováčová Korimčáková: „Zaujímavá práca v prostredí TinkerCAD (ako si vymodelovať, to čo, chcem tlačiť na 3D tlačiarni), rovnako aj informácie o umelej inteligencii.“

Mgr. Andrea Karlíková: „Obohatenie o najnovšie trendy v oblasti digitálnych technológií, využiteľnosť rôznych programov vo výchovno-vzdelávacom procese a možnosť motivovať žiakov vo vzdelávaní sa a rozvíjaní kompetencií 21. storočia!“

Pre rozvoj a skvalitňovanie výchovno-vyučovacieho procesu a zavádzanie inovácií je veľmi dôležité mať nielen materiálno-technické zabezpečenie ale aj najnovšie odborné informácie, ktoré vieme odovzdávať našim žiakom. Pridanou hodnotou takýchto stretnutí je radosť z učenia a objavovania nových tém!

programovanie.MOV

• NEFORMÁLNE O TRENDOCH VO VZDELÁVANÍ

• V tomto školskom roku som začala pracovať na pozícii školského digitálneho koordinátora a mojou úlohou je, okrem iného, informovať mojich kolegov o nových možnostiach ako vniesť do vyučovania rôzne inovácie, aj s pomocou využitia nových technológií.

Naše prvé stretnutie som zamerala na oboznámenie kolegov so systémom na organizovanie práce - SCRUM. Tento inovatívny spôsob pomáha nielen organizovať tímovú prácu, ale aj podporuje rozvoj tak dôležitých mäkkých zručností u žiakov ako sú spolupráca, komunikácia, budovanie pocitu vlastnej zodpovednosti, kreativita a iné. Vrámci tohto stretnutia si kolegovia aj prakticky vyskúšali jednoduchú prácu v tíme, sami si rozdelili úlohy a záverečný produkt aj odprezentovali. A to všetko vo veľmi príjemnej, veselej atmosfére, keďže museli vyrobiť vežu zo špagiet, kde sa naplno prejavila ich schopnosť pracovať v tíme, kreatívne rozmýšľať, či diskutovať s ostatnými o vhodnosti, či nevhodnosti zvoleného postupu.

Na záver stretnutia sme sa začali rozprávať o umelej inteligencii a možnostiach jej využitia v pedagogickej praxi, ale túto tému podrobnejšie rozoberieme na ďalšom stretnutí, ktoré sa už bude konať v novom kalendárnom roku.

Som veľmi rada, že moji kolegovia chcú vyučovať moderne a zároveň zábavne, že sa zaujímajú o nové trendy vo vzdelávaní. A ja sa určite posnažím pre nich pripraviť ešte pár zaujímavých stretnutí.

Mgr. Radana Tuhárska, školská digitálna koordinátorka