• Preventívny program ROTZA

• Spolu s úžasnými žiakmi 6. ročníka realizujeme preventívny program ROTZA zameraný na online rizikové správanie a rozvoj sociálnych zručností.

Žiaci sa zoznamujú s kľúčovou problematikou v súvislosti s využívaním digitálnych technológií, získavajú vedomosti o nebezpečenstvách a rizikách v online prostredí. Spolu zisťujeme, ako používanie online digitálneho zariadenia pôsobí na zdravie a utvára správanie, ktoré môžu vidieť rodičia a kamaráti. Rovnako spoznávame správanie, ktoré prejavujeme v online prostredí. Identifikujeme vlastné motivácie, ktoré nás vedú k činnosti na internete a pomenovávame vlastné limity.

Pokúšame sa nadobudnúť spôsobilosti cez modelové problematické situácie, kde aplikujeme praktické techniky ako STAR, 5D a navrhujeme vlastné ochranné stratégie. V rámci programu vedieme k prenosnej zručnosti, ako pristupovať k problému a bezpečne sa s ním vysporiadať.

Mladí detektívi pod vedením detektíva Jomíka Rotzu „maskota programu“ zisťujú, ako možno pracovať s kyberšikanou. Zároveň nacvičujú komunikačné zručnosti, sociálne zručnosti ako empatia, asertivita a tímovú spoluprácu. Pre mladých detektívov nie je problém byť JOMO, spýtajte sa ich, ako sa dá vydržať jeden deň bez internetu. Čo odkazujú? „Vypnite wifi, vyložte mobil vysoko na nábytok a napojte sa na silu offline socializácie“.

Naša škola si váži vašu ochotu spolupracovať a vytvárať bezpečné a podporujúce prostredie pre všetkých našich žiakov. Vzhľadom na rýchle zmeny v digitálnom prostredí sa táto snaha ešte viac ocení, pretože spoločne môžeme prispieť k formovaniu bezpečných online návykov a zručností, ktoré budú mať naši žiaci so sebou do budúcnosti.

Týmto sa chceme poďakovať pani Mgr. Šimšíkovej za spoluprácu a tešíme sa na ďalšiu spoluprácu pri podpore IT prevencie našich žiakov.

Mgr. Monika Zakovičová, sociálna pedagogička

Mgr. Annamária Šimšíková, PF UMB Banská Bystrica