• Žijeme šachom!

    • LEO BODOR - VÍŤAZOM OBVODNÉHO KOLA V ŠACHU

     7.10.2019 sa uskutočnilo Obvodné kolo v šachu žiakov a žiačok ZŠ. Šachu na našej škole venujeme pozornosť už niekoľko rokov a preto sa nesmierne tešíme, že aj v tomto školskom roku máme množstvo žiakov, ktorí navštevujú Šachový krúžok. Tešíme sa aj tomu, že medzi členmi krúžku sú aj prváci a druháci.

     Na obvodnom kole nás reprezentovali žiaci a žiačky I. a II. stupňa Emmka Hrdličková II.A, Laura Lacková IX.M, Patrícia Gondášová IX.M, Leo Bodor VII.M, Jozef Cerovský VI.M, Oliver Mács VII.M, Martin Tokár IX.M, Alex Jozefík VII.M.

     Veľmi sa tešíme výsledkom, pretože v konečnom poradí medzi chlapcami zvíťazil Leo Bodor, Alex Jozefík obsadil 5.miesto, Oliver Mács 7. miesto, Martin Tokár 10.miesto. Cenné skúsenosti zbieral každý jeden hráč tímu.

     Leovi Bodorovi budeme držať palce na krajskom kole!

     Poďakovanie za podporu patrí trénerovi Mgr. Gustavovi Lászlóovi, pani učiteľke Mgr. Eve Šebianovej ako aj pánovi Ing. Branislavovi Hrdličkovi.

        


     ŠACHOVÝ TURNAJ LUČENECKÝCH ZÁKLADNÝCH ŠKôL

     Poslednú májovú nedeľu organizovalo OZ Šachisti Lučenec v spolupráci s Mestom Lučenec, CVČ Magnet a ZŠ M. R. Štefánika šachový turnaj základných škôl mesta Lučenec. Zúčastnilo sa ho 42 detí.Turnaj sa niesol v kľudnej a priateľskej atmosfére, aj keď žiaci bojovali urputne.Víťazi si odniesli krásne ceny, ale nikto neobišiel naprázdno.

     Žiaci našej školy dosiahli výborné umiestnenia:

     Kategória chlapci do 12 rokov: 1.miesto Leo Bodor

     Kategória chlapci do 15 rokov: 3. miesto Adam Badinka

     Kategória dievčatá do 15 rokov:  1.miesto Laura Lacková, 2. miesto Patrícia Gondášová

     Veľmi pekne by sme sa chceli poďakovať pánovi Ondrejovi Mácsovi,pekárni Halič,pánovi Milanovi Forgáčovi, Taurisu R. Sobota,ZŠ M.R.Štefánika a pánovi Braňovi Hrdličkovi za pomoc a podporu.A samozrejme našim rodičom. Bez nich by to nešlo. Veríme, že sa v takomto hojnom počte stretneme aj nabudúce a tešíme sa, že máme také šachuchtivé deti.

     Zuzana Gondášová


     7. miesto na Majstrovstvách Slovenska v šachu 4 – členných družstiev

     26. 3. 2019 sa naša šachová partia žiakov a rodičov  vybrala reprezentovať našu školu na Majstrovstvách Slovenska v šachu 4 – členných družstiev v Humennom. Na celoslovenskej súťaži sa zišlo 50 družstiev a my sme pod vedením skvelého trénera Mgr. Gustava Lászla nemohli chýbať!

     Reprezentovali nás 2 tímy:

     Tím A v zložení: Patrícia Gondášová VIII.M, Bodor Leo VI.M, Branislav Uhrík VI.A, Adam Badinka IX.Š

     Tím B v zložení: Laura Lacková VIII.M, Martin Tokár VIII.M, Alex Jozefík VI.M, Jozef Cerovský V.M

     Naši žiaci za výdatnej podpory trénera a rodičov vybojovali naozaj fantastické výsledky:

     Tím A – 7. miesto

     Tím B – 46. miesto

     Spomedzi jednotlivcov vynikajúco zabodovali na svojich šachovniciach Adam Badinka – 2. miesto, Patrícia Gondášová 7. miesto, Branislav Uhrík – 14.miesto.

     Ďakujeme za vynikajúcu reprezentáciu školy a skvelé výsledky! Za podporu ďakujeme  aj rodičom: p. Jozefík, p. Tokár, p. Badinka!


     MEDZIŠKOLSKÝ TURNAJ V ŠACHU

     26.2.2019 sa na našej škole stretli šachové krúžky dvoch škôl, ZŠ M. R. Štefánika a ZŠ Vajanského. V tohtoročnom turnaji sme boli úspešnejší. Hlavným cieľom ale bolo získavanie potrebných zrušností a skúseností, ako aj moment, že sa členovia krúžkov opäť stretli. 


     MIKULÁŠSKY TURNAJ V ŠACHU

     6. decembra 2018 sme tradične v predvianočnom období zorganizovali pre našich veľkých i malých hráčov šachový turnaj. Opäť za skvelej spolupráce s trénerom Gustavom Lászlóom a našimi priateľkami Silviou Hroncovou a Zuzkou Gondášovou.

     Svoje hráčske kvality si zmerali A. Badinka IX.Š, M. Uhrin IX.Š, P. Gondášová VIII.M, L. Lacková VIII.M, M. Tokár VIII.M, B. Uhrík VI.A, L. Bodor VI.M, N. Tatalák VI.M, A. Jozefík VI.M,  M. Očenáš V.M, J. Cerovský V.M, P. Kuvik V.M, P. Malček IV.B, M. Lamocký III.B, R. Malček III.B, M. Vrábeľ III.B, J. Krnáč III.A a najmladšou nádejnou šachistkou bola Emmka Hrdličková z I.A, pre ktorú bol Mikulášsky turnaj v šachu jej prvým turnajom!

     Aké boli výsledky turnaja?

     1.miesto – Leo Bodor VI.M

     2.miesto – Adam Badinka IX.Š

     3.miesto – Jozef Cerovský V.M

     4.miesto – Alex Jozefík VI.M

      

     Pre nás, organizátorov, sú ale všetci víťazmi. Sme radi, že šach sa teší na našej škole popularite a my opäť ďakujeme trénerovi G. Lászlóovi  a jeho tímu za podporu našich žiakov v tejto oblasti!

          

      


     KRAJSKÉ KOLO V ŠACHU

     22.11.2018 sa v Banskej Bystrici uskutočnilo Krajské kolo v šachu žiakov a žiačok základných škôl. Reprezentovali nás Patrícia Gondášová VIII.M a Adam Badinka IX.Š trieda. Paťka spomedzi 21 hráčok obsadila 12. miesto a Adam získal 16. miesto medzi 30 účastníkmi. Ďakujeme žiakom za úspešnú reprezentáciu školy a za prípravu a podporu svojich zverencov trénerovi Mgr. Gustavovi Lászlóovi.


     ADAM BADINKA POSTUPUJE NA KRAJSKÉ KOLO V ŠACHU

     24. 10. 2018 sa uskutočnilo Obvodné kolo v šachu žiakov a žiačok základných škôl. V tomto školskom roku sme mali skvelé zastúpenie z radov našich žiakov: A. Badinka IX.Š, L. Bodor VI.M, A. Jozefík VI.M, B. Uhrík VI.A, M. Tokár VII.M, T. Kruteková VI.M a L. Lacková VII.M.

     Kým dievčatá zbierajú cenné skúsenosti, chlapcom sa darilo. A. Badinka – 2. miesto, B. Uhrík – 5. miesto, L. Bodor – 8. miesto, M. Tokár – 10. miesto, A. Jozefík – 11. miesto (spomedzi 26 súťažiacich žiakov). K vynikajúcim výsledkom blahoželáme, ďakujeme za reprezentáciu školy a A. Badinkovi držíme palce v krajskom kole! Za prípravu žiakov ďakujeme trénerovi G. Lászlóovi a za podporu žiakov E. Šebianovej.


     ŠACHOVÝ SVIATOK

     Lučenecka šachová komunita zažila 6.októbra 2018 šachový sviatok. Privítali sme medzi nami šachovú veľmajsterku Reginu Pokornú a jej zverenkyňu, našu priateľku, Kristínku Cabanovú.

     V krásnych priestoroch Radnice v Lučenci si v hlavnom programe zahrali obidve hráčky spoločne šachovú simultánku, ktorá trvala vyše dvoch hodín, so žiakmi si zahrali tzv. tandemový šach, nechýbala ani partia s pani primátorkou a pánom viceprimátorom a ukázali nám aj šach naslepo.

     Šach je nádherná hra, nenadarmo sa hovorí o „kráľovskej hre“, kde víťazí predvídavosť krokov a koncentrácia. Dámy ako Regina Pokorná a Kristínka Cabanová sú pre nás vzory, prinášajú do hry úsmev a eleganciu.

     Veľmi sa tešíme zo žiakov nášho Šachového krúžku, je to skvelá partia dievčat a chlapcov!

     Za realizáciu jedinečného podujatia, ktoré tréningom pokračuje aj 7.10.2018, ďakujeme všetkým partnerom a hlavne tímu organizátorov okolo trénera Mgr. Gustava Lászlá a Zuzany Gondášovej!


      

     ĎAKUJEME SLOVENSKÉMU ŠACHOVÉMU ZVäZU

     Veľmi sa tešíme, pretože sme získali zo Slovenského šachového zväzu ďalšiu sadu 12 kusov šachovníc, ktoré nám pomáhajú podporovať rozvoj šachu na našej škole. Ďakujeme!


     MAJSTROVSTVÁ SLOVENSKA V ŠACHU ZMIEŠANÝCH DRUŽSTIEV

     28.3.2018 sa víťazi Majstrovstiev školy v šachu Branislav Uhrík V.A, Adam Badinka VIII.Š, Leo Bodor V.M a Patrícia Gondášová VII.M zúčastnili v Martine pod vedením trénera Mgr. Gustava Lászla Majstrovstiev Slovenska zmiešaných družstiev v šachu.

     Do Martina sme cestovali s veľkou dávkou pokory, veď súpermi boli školy s tradíciou šachu, oveľa väčšími skúsenosťami z takýchto veľkých podujatí. Ale naše družstvo bolo odhodlané zabojovať a ukázať potenciál.

     Veľmi sa tešíme, lebo spomedzi 57 družstiev vybojovali naši 27. miesto, čo hodnotíme ako fantastický úspech. Za týmto výsledkom ale stojí tréning nielen v rámci Šachového krúžku, ale aj individuálny pravidelný tréning doma, riešenie šachových kombinácií prostredníctvom programov, účasť na podobných turnajoch, čím získavajú naši žiaci nenahraditeľné skúsenosti. http://chess-results.com/tnr337687.aspx?lan=4

     Výborná partia rodičov, žiakov, skvelý tréner a podpora našej školy tejto kráľovskej hry nás motivuje do ďalších aktivít a podujatí. Ďakujeme pani Bodorovej a pánovi Badinkovi za odvoz a neskutočnú podporu nášho tímu v tento deň.

     Veľmi sa tešíme aj podpore zo strany Slovenského šachového zväzu, ktorý nám posiela ďalších 12 šachovníc. Táto spolupráca je tiež zaväzujúca. Ďakujeme!


     MAJSTROVSTVÁ ŠKOLY V ŠACHU

     Dňa 15.3.2018 sa uskutočnili prvé Šachové majstrovstvá na základnej škole M.R. Štefánika. Svoje šachové sily a schopnosti si tu zmeralo 24 žiakov našej školy. Medzi účastníkmi boli okrem chlapcov aj tri dievčatá, ktoré si zaslúžia veľké uznanie, pretože sú v tejto hre vzácnosťou. Najmladšími zúčastnenými boli žiaci 2.ročníka. Žiaci si mohli vyskúšať naozajstnú atmosféru turnaja, kde bolo potrebné sústrediť sa, dodržiavať disciplínu a určené pravidlá. Na hru dozeral pán rozhodca, ktorý je zároveň šachovým trénerom žiakov Gustav László.

     Turnaj otvorila riaditeľka školy Mgr. Gabriela Aláčová. Pozostával zo 7 kôl s hracím časom 2x12 minút. Každý jeden hráč sa snažil dosiahnuť čo najlepší výsledok a poraziť svojho súpera. V konečnom hodnotení sa v kategórii chlapcov umiestnil na 1.mieste Branislav Uhrík, 2.miesto získal Adam Badinka a 3.miesto Leo Bodor. V kategórii dievčatá sa na 1.mieste umiestnila Patrícia Gondášová. 2.miesto získala Laura Lacková a 3.miesto obsadila Tamara Kruteková. Pre víťazov aj zúčastnených boli pripravené ocenenia v podobe medailí a trofejí. Víťazmi tohto turnaja nie sú len menovaní žiaci, ale všetci, ktorí sa zúčastnili, načerpali nové skúsenosti, vedomosti a motiváciu, pre ďalšie sebazdokonaľovanie sa v šachu.

     Mgr. Silvia Hroncová, spolupracovníčka Šachového krúžku


     POZVÁNKA NA ŠACHOVÚ SIMULTÁNKU S LUCKOU KAPIČÁKOVOU

     Zdroj: Facebook: Radnica Lučenec - Mestské múzeum Lučenec


     NOVOROČNÝ GPX ŽIAKOV 2018 BANSKÁ BYSTRICA

     3.1.2018 sa v Banskej Bystrici naši najlepší šachisti pod vedením trénera Gustava Lászla zúčastnili svojho prvého veľkého turnaja, aby zbierali potrebné skúsenosti a merali si sily s rovesníkmi už aj mimo Lučenca.

     Tréner G. László vybral na turnaj Tomáša Tokára III.C, Martina Tokár VII.M, Branislava Uhríka V.A, Andreja Barcaja VII.M a tešíme sa aj z účasti Patrície Gondášovej zo VII.M triedy, ktorá sa učí hrať šach len 6 týždňov.

     Naši žiaci ukázali potenciál, veď Andrej Barcaj obsadil vynikajúce 19. miesto spomedzi 86 žiakov, Martin Tokár 37. miesto, Branislav Uhrík 38. miesto, Tomáš Tokár 66. miesto a Paťka tiež skvele bojovala, obsadila 73. miesto.

     Blahoželáme a ďakujeme za reprezentáciu. Poďakovanie za pomoc a podporu pri org anizácii patrí aj rodičom a za prípravu žiakov trénerovi G. Lászlóovi.


     ŠACHOVÝ TURNAJ ZÁKLADNÝCH ŠKôL POZNÁ SVOJICH VIŤAZOV

     22. 10. 2017 sa uskutočnil Šachový turnaj neregistrovaných hráčov základných škôl, ktorý pripravili spoločne ZŠ M. R. Štefánika a ZŠ Ul. Vajanského v Lučenci. Niekoľkoročná podpora šachu v rámci šachových krúžkov v týchto školách prirodzene vyústila do organizovania šachových turnajov, aby priaznivci tejto kráľovskej hry nadobúdali čo najviac hráčskych skúseností. Naším cieľom je aj budovanie hráčskej základne a šachovej komunity.

     Nedeľné predpoludnie prišlo podporiť 32 hráčov a hráčok spolu so svojimi rodičmi, ktorí reprezentovali okrem dvoch spomenutých škôl aj ďalšie lučenecké školy. Podujatie otvoril viceprimátor mesta Lučenec Pavol Baculík, ktorý od začiatku bol tomuto podujatiu naklonený. So svojimi hráčskymi skúsenosťami a výsledkami sa s rovesníkmi podelila aj Lucka Kapičáková.

     Odborný organizačný tím pod vedením Mgr. Gustava Lászla a Emila Malatinca pripravil pre účastníkov turnaja 7 kôl, ktoré priniesli nasledovné výsledky: 1. miesto Filip Ballo (Súkromné gymnázium), 2. miesto Ondrej Láska (Gymnázium B. S. Timravy), 3. miesto Filip Malatinský (ZŠ Ul. Vajanského), 4. miesto Leo Bodor (ZŠ M. R. Štefánika) a 5. miesto Marek Červenák (Gymnázium B. S. Timravy).  Víťazmi sú ale všetky dievčatá a chlapci, ktorí sa turnaja zúčastnili, pravidelne trénujú, neboja sa prehier a hranie šachu ich chytilo za srdce!

     Našu školu reprezentovali: Tomáš Tokár III.C, Jozef Cerovský IV.B, Pavel Kuvik IV.C, Martin Tokár VII.M, Alex Jozefík V.M, Michal Očenáš IV.C, Patric Dominic Malček III.B, Branislav Uhrík V.A, Leo Bodor V.M, Andrej Barcaj VII.M

     Za podporu ďakujeme: Mesto Lučenec, ZŠ Ul. Vajanského, ZŠ M. R. Štefánika, SAD Lučenec, Ekoltech, Reštaurácia Prameň, Milan Lempochner, Kníhkupectvo Dováľ, Martinus, rodina Tokárová a všetkým rodičom, ktorí nás podporili svojou prítomnosťou!

  • Kontakty

   • Základná škola M. R. Štefánika Haličská cesta 1191/8, 984 03 Lučenec
   • +421 47 4333648
   • sekretariát školy: 0911 650 190 Mgr. Gabriela Aláčová, riaditeľka školy: 0911 650 189 Bc. Anna Kaššová, výdajná školská jedáleň: 0948 413 421
   • Haličská cesta 1191/8 98403 Lučenec Slovakia
   • 35991593
   • 2021507455
   • Mgr. Gabriela Aláčová 0911 650 189 alacova@zsstefanikalc.sk zsstefanikalc@gmail.com
   • Bc. Anna Kaššová 0948 413 421 kassova@zsstefanikalc.sk zsstefanikalc@gmail.com
   • Dni školského vyučovania: denne od 7.00 do 14.30 hod. Letné obdobie: denne od 7.30 do 12.30 hod.
   • Michaela Holeková 0911 650 190 047 4333 648 sekretariat@zsstefanikalc.sk zsstefanikalc@gmail.com
   • Facebook: Základná škola M. R. Štefánika, Lučenec Instagram: zsstefanikalc
  • Prihlásenie