ŠKOLA DIGITÁLNEJ EXCELENCIE

        • Vdelávania

        • NÁSTROJE EDUPAGE

          Dňa 19. a 20. 2. 2024 sa uskutočnilo na našej škole aktualizačné vzdelávanie pod názvom Nástroje EduPage. Pedagogickí zamestnanci I. a II. stupňa, a tiež odborní zamestnanci mali možnosť rozvíjať svoje vedomosti a získavať nové zručnosti, ktoré vedia využiť pri práci s EduPage.

          Snažila som sa systematicky vysvetliť používanie jednotlivých funkcií, ako napr. rôzne formy komunikácie, či už medzi žiakmi, kolegami a rodičmi. Ukázali sme nástroje, ktoré EduPage ponúka napr. aj pri práci triedneho učiteľa.

          Pedagogickí zamestnanci si rozšírili svoje kompetencie v oblasti tvorby vlastných študijných materiálov a testov. Samozrejme veľké pozitívum pre učiteľa je, že dané testy vie aj vytlačiť  a použiť na hodine, ale zároveň ich vie využiť ako online písomku alebo online úlohu na precvičovanie. Tvorba testov kolegov zaujala, skúšali a vytvárali vlastné materiály.

          Pri našej práci často využívame informované súhlasy rôzneho druhu, tak som ukázala a vysvetlila kolegom, ako sa to dá jednoducho zvládnuť cez EduPage - príprava exkurzií, plánovanie a spätná väzba, vyplnenie informovaného súhlasu od rodičov - všetko je na jednom mieste.

          Kolegovia mali možnosť vyskúšať tvorbu diplomov, vytvárať rôzne správy, ankety a objavovať ďalšie nástroje, ktoré EduPage ponúka.  Kolegovia, ktorí sa zúčastnili vzdelávania by mali vedieť aplikovať získané vedomosti a praktické zručnosti v každodennej práci s EduPage, a tak zefektívniť jeho využívanie v pedagogickej praxi.

          V závere nášho vzdelávania sa kolegovia oboznámili s ďalším nástrojom pod názvom Jamboard,  ktorý patrí tiež medzi inovatívne trendy vo vyučovaní.

          Verím, že som inšpirovala svojich kolegov s prácou s Edupage a získané vedomosti a zručnosti budú pravidelne využívať vo vyučovacom procese.

          Mgr. Erika Vavríková

          VYUŽITIE UMELEJ INTELIGENCIE V PRÁCI PEDAGÓGA

          1.2.2024 prebehlo v našej škole ďalšie neformálne vzdelávanie, ktoré som pripravila vrámci mojej pozície digitálneho koordinátora. Tentoraz bola téma veľmi aktuálna - využitie umelej inteligencie v práci pedagógov, námety, nápady, ako si zjednodušiť svoju prácu.

          Začali sme, samozrejme, najznámejšou novinkou, ktorou bol ChatGPT, ako predstaviteľ práce s textom. S Microsoft Copilot sme sa snažili vytvoriť vlastnú omaľovánku. Prácu s obrázkom sme si vyskúšali v Midjourney či Adobe Firefly. Zabavili sme sa pri aplikácii Suno, ktorá nám umožnila vytvoriť pieseň na daný text. V závere som predstavila kolegom projekt s názvom Magic School, ktorý ponúka množstvo riešení pre zjednodušenie práce učiteľa, ale aj veľa možností pri práci so žiakmi.

          Súčasťou školenia bolo aj predstavenie platformy AI dětem, ktorej zakladateľkou je pani Eva Nečasová, ktorá sa venuje zavádzaniu umelej inteligencie do škôl v Českej republike. Pre učiteľov ponúka nielen vypracované metodické materiály, ale aj učebnice, interaktívne príbehy a kurikulum AI.

          Myslím si, že toto vzdelávanie bolo pre mojich kolegov inšpiratívne, pretože umelá inteligencia, ak ju vieme správne využívať, je skvelým pomocníkom, ktorý nám šetrí náš čas, pomáha nám s riešením rôznych problémov, ponúka nám možnosti, akým spôsobom deťom vysvetliť učivo, či nájsť nové inšpirácie pre našu prácu.

          Mgr. Radana Tuhárska

          PEDAGÓGOVIA SA VZDELÁVALI V OBLASTI VYUŽÍVANIA LEGO® Education SpikeTM Essential

          10.1.2024 sme pripravili pre pedagógov 1. a 2. stupňa 2-hodinové aktualizačné vzdelávanie zamerané inovatívne metódy v práci so žiakmi spojené s rozvojom zručností v oblasti digitalizácie. Naším cieľom bolo inšpirovať, spoznávať a sprostredkovávať učenie ako radosť z objavovania.

          Sme veľmi radi, že sme mohli spolupracovať s Dr. Ivonou Smieškovou PhD., ktorá nám sprostredkovala metódu STEAME s využítím LEGO® Education SpikeTM Essential. Dr. Ivona Smiešková PhD. realizuje uvedené aktivity vo svojej učebni Kockovňa v Martine https://kockovna9.webnode.sk/.  

          Pedagógovia získali kompetencie pre rozvoj dieťaťa v oblastiach STEAME (Science, Technology, Engineering, Art, Mathematics, English) - stavenie z kociek spojené s angličtinou, programovanie, robotika a získavanie nových vedomostí. Využívaním metódy získajú žiaci životné zručností: vytrvalosť, spolupráca, komunikačné zručnosti, čítanie postupu z plánu, matematické a priestorové myslenie, 4C -  Creativity, Communication, Collaboration, Critical Thinking.

           

             

          VZDELÁVANIE V OBLASTI DIGITALIZÁCIE A UMELEJ INTELIGENCIE

          18.12.2023 sme medzi nami privítali Ing. Evu Kalužákovú a Ing. Jozefa Vaška z FabLabu CVTI SR https://www.fablab.sk/o-fablabe/, ktorí nám predstavili zaujímavé témy z oblasti digitalizácie. Držať krok s dobou aj v oblasti digitalizácie a reality umelej inteligencie v bežnom živote je pre nás zásadnou prioritou.

          Vybraní pedagógovia sa oboznámili s témami ako napr. 3D modelovanie pomocou myšky, aj blokovým programovaním, slicer, prevádzka 3D tlačiarne, základné informácie k využívaniu umelej inteligencie (AI), prompty, strojové učenie s microbitom, animovanie vlastných obrázkov pomocou AI.

          Celodenné vzdelávanie bolo pre našich pedagógov nesmierne inšpiratívne, obsahovo bohaté a hlavne praktické.

          Mgr. Mariana Kováčová Korimčáková: „Zaujímavá práca v prostredí TinkerCAD (ako si vymodelovať, to čo, chcem tlačiť na 3D tlačiarni), rovnako aj informácie o umelej inteligencii.“

          Mgr. Andrea Karlíková: „Obohatenie o najnovšie trendy v oblasti digitálnych technológií, využiteľnosť rôznych programov vo výchovno-vzdelávacom procese a možnosť motivovať žiakov vo vzdelávaní sa a rozvíjaní kompetencií 21. storočia!“ 

          Pre rozvoj a skvalitňovanie výchovno-vyučovacieho procesu a zavádzanie inovácií je veľmi dôležité mať nielen materiálno-technické zabezpečenie ale aj najnovšie odborné informácie, ktoré vieme odovzdávať našim žiakom.

          programovanie.mov

           

             

           

           

          NEFORMÁLNE O TRENDOCH VO VZDELÁVANÍ

          V tomto školskom roku som začala pracovať na pozícii školského digitálneho koordinátora a mojou úlohou je, okrem iného, informovať mojich kolegov o nových možnostiach ako vniesť do vyučovania rôzne inovácie, aj s pomocou využitia nových technológií. 

          Naše prvé stretnutie som zamerala na oboznámenie kolegov so systémom na organizovanie práce - SCRUM. Tento inovatívny spôsob pomáha nielen organizovať tímovú prácu, ale aj podporuje rozvoj tak dôležitých mäkkých zručností u žiakov ako sú spolupráca, komunikácia, budovanie pocitu vlastnej zodpovednosti, kreativita a iné. Vrámci tohto stretnutia si kolegovia aj prakticky vyskúšali jednoduchú prácu v tíme, sami si rozdelili úlohy a záverečný produkt aj odprezentovali. A to všetko vo veľmi príjemnej, veselej atmosfére, keďže museli vyrobiť vežu zo špagiet, kde sa naplno prejavila ich schopnosť pracovať v tíme, kreatívne rozmýšľať, či diskutovať s ostatnými o vhodnosti, či nevhodnosti zvoleného postupu. 

          Na záver stretnutia sme sa začali rozprávať o umelej inteligencii a možnostiach jej využitia v pedagogickej praxi, ale túto tému podrobnejšie rozoberieme na ďalšom stretnutí, ktoré sa už bude konať v novom kalendárnom roku. 

          Som veľmi rada, že moji kolegovia chcú vyučovať moderne a zároveň zábavne, že sa zaujímajú o nové trendy vo vzdelávaní. A ja sa určite posnažím pre nich pripraviť ešte pár zaujímavých stretnutí. 

           Mgr. Radana Tuhárska, školská digitálna koordinátorka

           

    • Kontakty

      • Základná škola M. R. Štefánika Haličská cesta 1191/8, 984 03 Lučenec
      • +421 47 4333648
      • sekretariát školy: 0911 650 190 Mgr. Gabriela Aláčová, riaditeľka školy: 0911 650 189 Bc. Anna Kaššová, výdajná školská jedáleň: 0948 413 421
      • Haličská cesta 1191/8 98403 Lučenec Slovakia
      • 35991593
      • 2021507455
      • Mgr. Gabriela Aláčová 0911 650 189 alacova@zsstefanikalc.sk zsstefanikalc@gmail.com
      • Bc. Anna Kaššová 0948 413 421 kassova@zsstefanikalc.sk zsstefanikalc@gmail.com
      • Dni školského vyučovania: denne od 7.00 do 14.30 hod. Letné obdobie: denne od 7.30 do 12.30 hod.
      • Michaela Holeková 0911 650 190 047 4333 648 sekretariat@zsstefanikalc.sk zsstefanikalc@gmail.com
      • Facebook: Základná škola M. R. Štefánika, Lučenec Instagram: zsstefanikalc
    • Prihlásenie