Informatika má, podobne ako matematika, dôležité postavenie vo vyučovaní, pretože rozvíja kritické myslenie žiakov, ich schopnosť analyzovať a syntetizovať, zovšeobecňovať, hľadať rôzne stratégie riešenia problémov a overovať ich v praxi. Keďže žiaci na hodinách pracujú vo dvojiciach, alebo v skupinách, rozvíja u nich aj komunikačné zručnosti, sebavyjadrenie, tvorivosť a spoluprácu.
V našej škole už niekoľko rokov využívame novú metódu vyučovania informatiky Emil, ktorá sa venuje programovaniu v 3. a 4. ročníku. Táto metóda mení informatiku z používania počítača na novú formu bádania a riešenia problémov.
Tento rok sme do nášho portfólia pridali vyučovanie robotiky, ktoré sa pod názvom Robotika s Emou momentálne realizuje na hodinách od druhého ročníka. Žiaci pracujú na špeciálnych podložkách s robotom Blue-Bot a s programovacími panelmi TacTile. Každé dieťa má svoj pracovný zošit do ktorého si zaznamenáva svoje kroky, program, ktorý bol vynájdený pri spolupráci v skupine. Teda okrem spolupráce, komunikácie, tvorivosti či kritického myslenia, tu žiaci musia využiť aj argumentačné schopnosti, aby v kolektíve obhájili práve to svoje riešenie. Učiteľ je tu len sprievodcom, ktorý pomocou vhodných otázok aktivizuje žiakov a podporuje ich v nachádzaní rôznych riešení problémov. Je úžasné pozorovať deti pri ich práci, ako sa snažia, tešia sa, keď sa im podarí zvládnuť úlohu, či nájsť jedinečné riešenie danej úlohy. A čo je dôležité, menia sa aj vzorce správania – deti samy prídu na to, že je dôležité počúvať všetkých členov skupiny, pretože len tak nájdu rýchlejšie správne riešenie, alebo naopak, nájdu viacero riešení. Pracujú s chybou, hľadajú ju a snažia sa ju odstrániť, zisťujú, že riešenie, ktoré navrhoval niekto zo skupiny a nebolo vypočuté, bolo práve to správne.
Som veľmi rada, že je v našej škole podporované moderné vyučovanie, sú príjmané návrhy pedagógov skúsiť niečo nové a tak zatraktívniť vyučovanie pre všetky deti. Ďakujem vedeniu školy, pani riaditeľke Mgr. Gabriele Aláčovej za podporu vo vzdelávaní, nášmu OZ Školák za vybavenie učebne robotiky na I. stupni, že môžem robiť to, čo ma posúva ďalej v mojej práci a čo milujem.
Mgr. Radana Tuhárska