Deti sú vnímavé, veľmi zvedavé a chcú sa učiť. Ale ak ich v tom niečo brzdí a veľakrát samé netušia čo, stagnujú a vytŕčajú z radu.
Najbližším článkom medzi žiakom a učiteľom je asistent pedagóga, ktorý dokáže svojim individuálnym prístupom odbúrať ťažkosti, ktoré majú pri učení a celkovo v napredovaní.
Grafomotorikum môžeme charakterizovať ako rozvíjanie motorických zručností, ktoré sa podieľajú na kreslení, písaní a čítaní. Väčšina detí sa s kreslením stretne už v predškolskom veku, ale sú medzi nami deti, ktorým zdravotné znevýhodnenie (ako je dyslexia, dysgrafia, poruchy autistického spektra, ADHD...) neumožní rozvíjať tieto zručnosti v takom tempe a preto potrebujú osobitejší prístup.
Dňa 4.mája sme sa asistentky zúčastnili na celodennom školení, ktoré odborne zastrešila PaedDr. Jarmila Barčíková z občianskeho združenia Egalita. Špeciálna pedagogička a zároveň lektorka vytvorila materiály pre vzdelávací program s názvom: Grafomotorické praktikum na základe dlhoročnej praxe s prácou so žiakmi so špeciálno-výchovnými potrebami.
Pani lektorka nás niekoľkými cvičeniami a praktikami zaviedla do sveta zdravotne-znevýhodnených detí a poukázala aké je pre nich náročné obyčajné sedenie v lavici (prepojiť sedenie, vnímanie, písanie...).
Vďaka diagnostickému manuálu, ktorý obsahuje skríningové testy motoricko-percepčných zručností, dokážeme zistiť úroveň grafomotoriky, ktorá odráža a vyjadruje ako je na tom celé telo. Po diagnostikovaní vieme nastaviť priebeh cvičení. Pani lektorka nám predstavila množstvo aktivít s presným popisom zrealizovania, vysvetlila ktoré reakcie detí si treba všímať a na čo je stimulácia zameraná. Aktivity a cvičenia sú rôznorodé a veľmi zaujímavé aj zábavné.
Celé školenie sa viedlo v duchu perfektnej nálady, veľa sme sa pri činnostiach nasmiali. Mali sme možnosť vyskúšať, ale najmä sme získali nové poznatky, ktoré určite využijeme v našej praxi. Ako asistentky nás školenie obohatilo a pani lektorka nám svojou energiou, vedomosťami a skúsenosťami dodala obrovskú chuť pracovať a napredovať s našimi žiakmi.
Eva Nagyová