Pomoc vychovávateľkám a vychovávateľomv školskom klube detí v súčasnosti a budúcnosti
Ako vychovávateľka v družine mám radosť z toho, že môžem zdieľať s vami skúsenosti a poznatky, ktoré som získala na nedávnom webinári o senzorickej integrácii a relaxácii. Tieto metódy mi budú pomáhať v mojej práci a budú prispievať k zdravému vývoju detí, s ktorými pracujem.
Senzorická integrácia: Senzorická integrácia je proces, ktorý sa zaoberá spracovaním a koordináciou zmyslových informácií v mozgu. U detí s poruchami senzorickej integrácie môže táto schopnosť byť oslabená, čo môže ovplyvniť ich učenie, správanie a emočný stav. Vďaka senzorickej integrácii môžem deti podporovať v rozvoji ich zmyslových schopností a pomáhať im lepšie porozumieť svetu okolo seba. Napríklad používanie rôznych senzorických materiálov a aktivít, ako je manipulácia s pieskom, hranie s farbami , podporuje ich mozgovú činnosť a stimuluje ich zmysly. Deti sa tak naučia lepšie sústrediť, ovládať emócie a kontrolovať svoje správanie.
Relaxácia: Relaxačné techniky budú pre mňa ako vychovávateľku nesmierne dôležité. Budú mi pomáhať dosiahnuť pokojné a harmonické prostredie, kde sa deti budú cítiť bezpečne a budú môcť slobodne vyjadriť svoje pocity. Relaxácia zahŕňa rôzne techniky, ako je hlboké dýchanie, meditácia, vizualizácia a pohybové cvičenia. Tieto metódy nám budú všetkým pomáhať znížiť stres, zlepšiť sústredenie a podporovať emocionálnu rovnováhu.
V mojej vízii do budúcnosti vidím senzorickú integráciu a relaxáciu ako nedeliteľnú súčasť vzdelávacieho procesu a rodinného života. Myslím, že bude viac kolegýň a kolegov v školskom klube detí, ktoré budú mať prístup k informáciám, vzdelávaniu a podpore v oblasti senzorickej integrácie a relaxácie. Týmto spôsobom budeme môcť poskytnúť deťom optimálnu podporu a prispieť k ich celkovému rozvoju. Verím, že tieto nástroje budú ešte viac zahrnuté do vzdelávacích programov pre vychovávateľov, aby sme mohli vytvoriť lepšiu budúcnosť pre naše deti.
Zdenka Kruteková, vychovávateľka ŠKD