• TURISTICKÝ TÝŽDEŇ

     • Netradičný začiatok turistického týždňa.

      Dnes, 17.8.2020 sa začal náš týždeň objavovania krás nášho okolia - nie len prírodných, ale aj historických či kultúrnych. Bohužiaľ, počasie nám dnes ukázalo svoju menej príjemnú tvár a tak, aj keď nie so zlou náladou, sme sa museli vrátiť do Lučenca. Dúfam, že sa na nás ďalšie dni usmeje slniečko viac.Touto cestou by som chcela poďakovať starostovi obce Šiatorská Bukovinka, pánovi Petrovi Badinkovi za to, že nám pomohol v núdzi a vo svojom voľnom čase nás odviezol na vzdialenú zastávku autobusu

      Turistický týždeň - druhý deň

      Dnes sme trošku spoznávali historické pamiatky - ráno sme navštívili Gemersko - malohontské múzeum v Rimavskej Sobote, kde sme mohli vidieť mnoho zaujímavého - najstaršie artefakty, predmety, ktoré nám priblížili, ako sa kedysi žilo v meste či na dedine. Zaskočili nás niektoré zaujímavosti zo zvieracej ríše, hlavne model obrovského vtáka. Veľa zaujímavého sme sa dozvedeli aj o remeslách, ktorým sa kedysi venovali ľudia žijúci v okolí Rimavskej Soboty. Ďalej sme putovali vláčikom do Fiľakova, kde sme sa pokochali výhľadmi z obnoveného hradu a deň sme zakončili vynikajúcou zmrzlinou. Takto dobre naladení sme sa vrátili vlakom do Lučenca. A zajtra nás čakajú ďalšie dobrodružstvá.

      Turistický týždeň - deň tretí

      Dnes sme navštívili mesto Zvolen. Keďže sa ešte na nás nechcelo slniečko veľmi usmievať, vybrali sme sa na Zvolenský zámok a do Lesníckeho múzea. Obe návštevy boli veľmi zaujímavé - najprv sme sa dozvedeli niečo nové z histórie, neskôr niečo zaujímavé o prírode a o práci v lese. Dokonca sme si mohli vyrobiť veselú masku. Návštevu Zvolena sme ukončili výbornou zmrzlinou a potom sme nasadli do moderného vlaku, ktorý nás odviezol domov.Zajtra nás konečne čaká poriadna turistika.

      Turistický týždeň - štvrtý deň

      Dnes sme sa konečne vybrali na naozajstnú turistiku, na budinské lazy. Najprv sme si pripomenuli blížiace sa výročie SNP pri pamätníku partizánov, zavraždených počas II. svetovej vojny. Odtiaľ sme sa vybrali na Kamenné vráta, o ktorých sme si povedali zaujímavú povesť. Vyliezli sme na Javorie - bývalú sopku, nakukli sme do jaskyne Jánošíkova skrýša, trošku sme sa zahrali a už nás čakala len cesta do obce Píla. V dedine sme si oddýchli, pochutnali sme si na výborných nanukoch a naše posledné kroky viedli na vlakovú zastávku. Skvelý deň je za nami a zajtra nás čaká posledné dobrodružstvo.

      Turistický týždeň - deň piaty

      Dnes nás čakala posledná turistika, ktorá naozaj preverila naše schopnosti - 14 kilometrový prechod cez Pohanský hrad do Hajnáčky a treba prirátať aj 4 kilometrovú cestu na vlakovú zastávku. Počasie bolo krásne, možno až príliš teplé, preto nás potešil prechod cez les k Pohanskému hradu. Vyšli sme aj na krásnu vyhliadku a potom sme už len schádzali do dediny. V Hajnáčke sme si pozreli hrad, osviežili sme sa v miestnej krčmičke, aby sme zvládli prejsť ešte cestu k vlaku. Deň sa nám naozaj vydaril a ja som veľmi rada, že sa deťom páčil celý týždeň nášho spoločného objavovania. Ďakujem všetkým, deťom, rodičom za skvelú spoluprácu, pani riaditeľke za zorganizovanie Letnej školy, Drahuške Krokošovej za pomoc a teším sa na malých turistov aj počas školského roku.

      Radana Tuhárska

     • LETO S ŠKD

     • Program celého tábora bol pre deti zaujímavý, plný nových informácií a zábavy, čo bolo cieľom tohto tábora.

      V pondelok sme navštívili Vydrovskú dolinu, kde bol pre deti pripravený „Drevorubačský ding“. Deti si v prvej časti výletu vyskúšali hravou formou prácu lesných pracovníkov, v druhej časti bola prehliadka lesníckeho skanzenu.

      V utorok sme opäť boli obklopení krásnou prírodou vo Zveroparku v Žarnovici. Sprievodkyňa previedla deti celým parkom a primerane a pútavo porozprávala o každom zvieratku. Na záver výletu v tomto nádhernom prostredí sa deti zabavili na detskom ihrisku.

      Už tradične jeden táborový deň trávime na kúpalisku v Strehovej. Počasie bolo krásne, voda úžasná, deti disciplinované. Odvážnejšie sa zabávali na tobogánoch, iní s pani vychovávateľkami v bazéne, alebo samé podľa výberu. Po obede sme čas strávili na pieskovom ihrisku a opäť vo vode.

      Vo štvrtok nám učaroval kaštieľ Betliar a jeho okolie s parkom. Pre deti boli pripravené tvorivé dielne, kde ich pani reštaurátorka poučila ako sa opravujú poškodené obrazy a sochy, ako ich zláti a mohli si to aj vyskúšať. V tom čase druhá skupina detí absolvoval prehliadku kaštieľa s pútavým výkladom o tom, ako sa žilo deťom v tom období. Deň sme zavŕšili výborným obedom na Salaši pod Maginhradom, pozreli sme si minizoo, v ktorom boli lamy, somáriky, pštrosy, pohrali sa na netradičnom detskom ihrisku.

      Posledný deň sme zostali verní krásnej prírode a spravili si turistickú vychádzku na Šomošku. Deti bez väčších problémov vyšli na hrad a cestou poznávali krásy, ktoré vytvorila príroda. Náš týždeň nevšedných zážitkových výletov sme ukončili v areáli našej školy. Zhodnotili sme celý týždeň, jedli pizzu, odovzdali si malé darčeky a lúčili sa s tým, že na budúce letné prázdniny si to zopakujeme!

      Počas celého týždňa vládla v celom detskom kolektíve a aj v kolektíve dospelých veľmi dobrá a priateľská nálada!

      Vedúca tábora Jana Luptáková.

     • POĎAKOVANIE ZA II. TURNUS LETNEJ ŠKOLY

     • Za perfektnú prípravu a realizáciu skvelých aktivít počas II. turnusu Letnej školičky pre našich žiakov ďakujeme:

      Letná škola hrou – Mgr. D. Šumecová, V. Majkútová, M. Krnáčová

      Z Každého rožku trošku – S. Kováčiková, Bc. M. Hrončeková

      Tvorím, tvoríš, tvoríme – Mgr. E. Vavríková, Mgr. A. Lenhartová

      Cestou necestou – V. Zaťková, B. Doróková

      Letný tábor ŠKD – J. Luptáková, Z. Kruteková, L. Rusnáková, Bc. M. Bozsóová, Z. Vojdulová Dis, V. Bačová, Bc. I. Chamulová

      Veríme, že sa žiakom páčilo a že si odniesli množstvo zážitkov. Naši pedagógovia realizovali aktivity na zmysluplné strávenie času prázdnin.  

      Ďakujeme za podporu rodičom v akejkoľvek forme.

      Už teraz sa tešíme na III. turnus s pani učiteľkami Mgr. S. Brnovou, Mgr. R. Tuhárskou, Mgr. Z. Fungáčovou a Mgr. M. Jóžom.

     • STRAVOVANIE POČAS LETNEJ ŠKOLY V ŠKOLSKEJ JEDÁLNI

     •                             Informujeme rodičov ohľadne poplatkov za stravovanie počas letnej školy

                      Poplatky za stravu platia tak, ako počas vyučovania v školskom roku 2019/2020

      Cena obedu :       I. stupeň:   žiaci 6-11 rokov     1,21€/deň,  dotácia 1,20€.

      3.fin. pásmo                                                         Doplatok rodiča:  za obed je 0,01€/za deň + 4€ réžia

                                    II. stupeň:  žiaci 11-15 rokov   1,30€/deň , dotácia 1,20€ (

                                                                                    Doplatok rodiča:  za obed je 0,10€/za deň + 4€ réžia

      Výdaj obedov: od 11:30 hod. 

      Platba: Úhrady za stravu počas letnej školy, budú zahrnuté v šeku za mesiac september 2020.         

      Vedúca ŠJ : Bc. Anna Kaššová

      kontakt priamo do ŠJ : 0948 413 421, aj SMS správou, alebo na  email: kassova@zsstefanikalc.sk

     • TVORÍME S RADOSŤOU

     • Odštartovali našu Letnú školu s aktivitami pod názvom Tvoríme s radosťou. Hneď prvý deň sme zisťovali nové vedomosti ohľadom práce s hlinou a hneď sme si to aj vyskúšali. V poobednajších hodinách sme sa venovali tvoreniu zo sadry. Naše vyrobené diela ešte čakajú na dokončenie, ale držali sme sa myšlienky dnešného dňa od neznámeho autora: „Každý úspech začína tým, že sa rozhodnete niečo vyskúšať.“ Žiaci dnes skúšali, vyrábali, usilovne tvorili a riešili jednotlivé úlohy a ja verím, že budú mať z toho radosť a pocit úspechu. Samozrejme naše chvíle sme si spestrili rôznymi hrami a s hľadaním pokladu, kde museli žiaci získať obálky a vyplniť jednotlivé úlohy a tak získavať ďalšie indície. Zajtra pokračujme a už teraz sa tešíme na náš poklad.

      Druhý deň letnej školy Tvoríme s radosťou sme pokračovali výrobou rámikov a kvetináčov zo sadry. Žiaci nachvíľu prebrali aj úlohu Popolušky a potriedili potrebné vrchnáky, aby sme z nich vedeli vytvoriť obrazy. Samozrejme počas obedňajšej prestávky sme pokračovali v hľadaní indícií a riešení úloh, aby sme každý deň boli bližšie k pokladu. Ani nevieme ako rýchlo nám dnešný deň prešiel, ale môžem žiakov pochváliť, že veľmi pekne a vytrvalo pracovali a inšpirovali sa s citátom od Victora Huga: „Vytrvalosť je tajomstvom všetkých víťazstiev.“

      Tretí deň našej letnej školy Tvoríme s radosťou sme spestrili výletom do Kokavy nad Rimavicou. Tam už na nás čakala pani Ľubomíra Žilková, ktorá nás uviedla do tajomstiev tkania na krosnách. Na začiatku nás pani Ľubomíra oboznámila celým procesom výroby a spracovania ľanu – od sadenia ľanových semien až ku koncu, keď už v rukách držíme hotové výrobky. Žiaci mali možnosť vyskúšať si tkanie na krosnách, výrobu náramkov a vlastnoručne si vyrobili švihadlá. Počas obedňajšej prestávky sme nezabudli na naše zadania úloh a indície ani v Kokave. Samozrejme náš výlet sme nemohli ukončiť bez návštevy cukrárne, a tak pred odchodom na vlak sme si vychutnávali fajné dobroty. Unavení sme sa vrátili do Lučenca, ale už teraz sa tešíme na ďalšie aktivity.

      Predposledný deň našej Letnej školy – Tvoríme s radosťou sme sa snažili využiť čo najlepšie, a preto sme sa zamerali na rôzne techniky. Hneď ráno sme sa pustili do tvorenia rámikov so servítkovou technikou. Dievčatá povyberali naozaj krásne servítky pomocou, ktorých sme vytvorili obrazy. V rámci jednoduchšej techniky sme vyrábali náramky. Po obede sme sa vydali na cestu zbierania indícií a riešenia úloh, hoci niektoré neboli až také jednoduché, ale dievčatá ich perfektne zvládli. Ešte pred odchodom domov sme využili informácie o tkaní, ktoré sme sa dozvedeli včera v Kokave nad Rimavicou a usilovne sme sa pustili do tkania na rámiku.

      Posledný deň našej letnej školy Tvoríme s radosťou sme odštartovali tkaním na rámiku, dievčatá šikovne pokračovali v začatej práci a priebežne sme dokončovali naše výrobky, ako napr. kvetináče zo sadry vo forme rúk. Usilovne ich namaľovali a zasadili do nich skalné ruže. Pred obedom sme stihli nahliadnuť do tajomstva Enkaustiky – je to technika práce s horúcim voskom. Po obede sme sa už tradične vydali na cestu za pokladom, riešili sme rôzne úlohy - zašifrované čísla a písmená, pomocou, ktorých sme sa dostali konečne k nášmu pokladu. Pred odchodom domov sme si vyrobili kľúčenky zo zažehľovacích korálikov. Žiaci odchádzali domov plní zážitkov a získaných nových zručnosti a s vlastnoručne vyrobenými výrobkami. Chcela by som sa poďakovať žiakom za krásny prežitý týždeň.

      Erika Vavríková

     • PRVÁ ETAPA VÝMENY ŽALÚZIÍ

     • Počas letných prázdnin sme sa pustili do prvej etapy výmeny vnútorných žalúzií za vonkajšie. Je to dlhodobý zámer školy, pretože triedy sú v jarnom a letnom období pri vyšších teplotách prehriate. Nové vonkajšie žalúzie sme namontovali do dvoch tried a sčasti do tretej triedy v hlavnej budove.

      Ďakujeme p. Juraštíkovi a firme LUKRA-PLAST s.r.o. za realizáciu a za sponzorský prístpevok. Žalúzie sme mohli zafinancovať vďaka venovaným 2% z daní a príspevkom do fondu OZ Školák Lučenec! Ďakujeme, vážení rodičia, táto pomoc je pre školu nenahraditeľná.

     • LETNÁ ŠKOLA V ŠKD

     • Aj v ŠKD sa začala letná škola. Odštartovali sme ju lesníckym skanzenom vo Vydrove. Čaká nás ešte Zveropark v Žarnovici, kúpalisko Strehová, návšteva Betliaru a na záver týždňa turistická prechádzka na Šomošku. Tešíme sa na týždeň plný zážitkov. Vy však budete pri tom s nami v podobe týchto milých fotografií. S pozdravom pani vychovávateľky a vaši najdrahší.

      Janka Luptáková

     • LETNÁ ŠKOLA HROU

     • Práve dnes sa nám odštartoval prvý deň v Letnej škole hrou. Tento deň sa niesol v duchu bezpečnosti a ochrany zdravia a správania sa na cestnej premávke. Naši žiaci absolvovali prednášku s Ing. Petrom Káčeríkom, preventistom polície na oblasť dopravnej výchovy. Následne žiaci kládli rôzne otázky, ktoré ich zaujímali k jeho práci. Deň pokračoval prednáškou o prvej pomoci, pričom si žiaci prakticky preskúšali obväzovanie rán, stabilizačnú polohu a iné činnosti. Vyrobili si domáci stetoskop, v ktorom sme počúvali tikot hodinových ručičiek a vyskúšali sme, či je počuť aj tlkot nášho srdca. Po prednáške o prvej pomoci sme si na školskom dvore zahrali rôzne športové aktivity. Na záver dnešného dňa sme sa išli schladiť skvelou zmrzlinou.

      Druhý deň v Letnej škole hrou sa niesol v duchu histórie. Hneď ráno sme navštívili Zichyho kaštieľ v Divíne, kde sme sa dozvedeli o jeho histórii a aj o živote v ňom. Po príchode do školy žiaci hľadali stratený poklad. Pri jeho hľadaní im pomáhali rôzne indície, ktoré však museli najskôr správne vylúštiť a získať za ňu bod. Prežili sme spolu deň plný objavovania a už teraz sa tešíme na ďalší deň.

      Streda 12.8.2020. Na dnešný deň sme sa dlho tešili. Už skoro ráno sme vyrazili do časti Vinič v Lučenci, kde na nás čakali koníky, ktoré všetkých už zdiaľky vítali erdžaním. Po príchode na ranč nám na úvod koniarka Emka porozprávala, ako sa o koníky starať, ako sa pri nich správať a povedala nám ich mená. Pred jazdením sme mohli vyčesať koňoša Olivera, ktorý si túto očistu veľmi užíval, po odjazdení sme koníky okúpali a nachovali. Presunuli sme sa do parku, kde sme mali pripravené rôzne aktivity: vyskúšali sme si streľbu z luku, hod lasom na teliatko-Boba, skok vo vreci, mali sme za úlohu prejsť športovými cestičkami a na konci každej aktivity sme získali body.

      13. 8. sme začali gratulovaním našej Paťke k narodeninám. Potom sme sa presunuli do parku, kde si žiaci tvorili svoj vlastný herbár. Nazbierali rôzne lúčne kvety a listy zo stromov, ktoré si prilepili na papier a napísali k nim názov. Po príchode do školy si naň vytvorili obal. Následne sme sa pustili do servítkovej techniky. Žiaci nám dnes ukázali akí sú tvoriví a skvele sme sa pri tom zabavili.

      Naša Letná škola hrou nám skončila a nemohli sme ju inak ukončiť ako športovými súťažmi s futbalistami. Ako prvé im pripravili rôzne prekážkové dráhy, ktoré museli skupinovo zvládnuť. Po zvládnutí súťaží si proti sebe zahrali futbal. Samozrejme sme museli nabrať sily na cestu naspäť do školy, a tak sme si opiekli špekáčiky. Schladili sme sa chutnými nanukmi. Ako poďakovanie sme my, pani asistentky, pre našich žiakov vyrobili srdiečka z modelovanej hmoty, ktoré im, dúfame, budú pripomínať týždeň strávený v Letnej škole hrou. Ďakujeme!

      Denisa Šumecová, Monika Krnáčová, Veronika Majkútová

     • Z KAŽDÉHO ROŽKU TROŠKU

     • Prvý deň Letnej školy “Z každého rožku trošku” sme odštartovali hravou slovenčinou. Zistili sme, že naši žiaci počas prázdnin nezabudli, výborne sme sa zabavili, zatancovali a tešíme sa na ďalší deň!

      Počas druhého dňa sme sa zabavili hravou matematikou, vyhrali sme v Bingu, naučili sme sa sami nakupovať a sily sme si zmerali na Kyslíkovej dráhe.

      Deň tretí:

      Aj dnes sme sa dobre mali,

      veľa sme sa zabávali.

      To čo sme si pripravili,

      sme si pekne podelili.

      Špekačky nám chutili,

      všetky sme ich “zbaštili”.

      Keď nám bufet otvorili,

      langoše sme nakúpili.

      Tešíme sa zajtra znova,

      volá deti letná škola.

      Letná škola "Z každého rožku trošku" deň 4.

      Aj dnes sme mali super deň, strávený v Novohradskej knižnici, kde si pre nás pripravili divadielko o dievčatku menom Ina, ktorej životný príbeh deti zaujal. Vypožičali sme si knižky a odvážnejší si prezreli aj strašidelnú miestnosť. Popoludní sme sa zabavili výmenným jarmokom, na ktorom sa žiaci vedeli pekne dohodnúť.

      Letná škola Z každého rožku trošku deň 5.Dnešný deň sme sa premenili na pirátov. Pomocou indícií naši piráti hľadali stanovištia, na ktorých si hravo poradili s hádankami, jazykolamom či zdolávaním pohybových disciplín, ktoré ich priviedli k vytúženému pokladu. Spoločne sme si zatancovali, zahrali sa a nakoniec nás čakalo sladké prekvapenie v podobe vynikajúcej tortičky od našej pirátky Eyšan Hajrula a Moja srdcovka Lučenec. Ďakujeme pekne bola famózna.

      Stanislava Kováčiková, Martina Hrončeková

     • CESTOU NECESTOU

     • Cestou - necestou sme prvý deň Letnej školičky namierili do obce Divín, kde sme navštívili Zichyho kaštieľ, dozvedeli sa o ňom veľa informácií, ochutnali akú tu robia pizzu a zabavili sa zaujímavými aktivitami.

      Ďalší deň letnej školy sa niesol v duchu cestovania (možno niekedy aj v čase:) Naši výletnici si mohli na vlastnej koži vyskúšať, ako sa žilo v úkryte počas II. svetovej vojny, ako sa ľudia v minulosti obliekali. Uvedomovali si, ako sa ľudia dokázali postarať o svoje živobytie aj bez výdobytkov modernej doby. Dozvedeli sme sa mnoho informácií o Fiľakovskom hrade, precvičili čítanie, absolvovali prehliadku múzea a v neposlednom rade prežili krásny, slnečný deň.

      Štvrtý deň sme si užili na priehrade, kde sme si zahrali spoločenské hry, loptové hry, vyrobili pre vtáčiky kŕmitko a užili si ďalší skvelý deň

      Bernadeta Doróková, Veronika Zaťková

  • Kontakty

   • Základná škola M. R. Štefánika Haličská cesta 1191/8, 984 03 Lučenec
   • zsstefanikalc@gmail.com
   • +421 47 4333 648 sekretariát školy: 0911 650 190 Mgr. Gabriela Aláčová, riaditeľka školy: 0911 650 189 Bc. Anna Kaššová, výdajná školská jedáleň: 0948 413 421
   • zsstefanikalc@gmail.com
   • 35991593
   • 2021507455
   • Mgr. Gabriela Aláčová 0911 650 189 alacova@zsstefanikalc.sk zsstefanikalc@gmail.com
   • Bc. Anna Kaššová 0948 413 421 kassova@zsstefanikalc.sk zsstefanikalc@gmail.com
   • Dni školského vyučovania: denne od 7.30 do 14.00 hod. Letné obdobie: denne od 7.30 do 12.30 hod.
   • Mgr. Iveta Anderová 0911 650 190 047 4333 648 sekretariat@zsstefanikalc.sk zsstefanikalc@gmail.com
  • Prihlásenie