• Týždeň 8.-12.8.2022

    • Za horami, za dolami

     LŠ_Za_horami_za_dolami_8.-12.8.2022.pdf

     Na Budinej sme sa zastavili pri pamätníku, vyliezli na Kamenné vráta, aj bývalú sopku Jasenie. Pokračovali sme cestou až sme sa dostali na Timravin chodník, ktorý nás doviedol až do Polichna. Cestou sme vystúpili na vrchol Bralce, kde sme si trochu oddýchli. Bolo nám tak dobre, že sme sa skoro zabudli odfotiť!

     9.8.2022 nás turistický chodník zaviedol na hrad Šomoška. Sprievodcami na ňom nám boli pracovníci CHKO Cerová vrchovina, Ing. Veronika Rízová a Ing. Martin Matúš, ktorí nám pomohli spoznať prírodné aj geologické zaujímavosti krajiny. Naša trasa viedla cez kameňolom Mačacia na hrad, potom sme zostúpili do vstupného areálu, kde si niektorí opiekli špekačky, iní zas dobývali slamený hrad. Trochu dlhšiu cestu na autobusovú zastávku nám spestrila chutná zmrzlina.

     10.8.2022 sa Letná školička Za horami, za dolami vybrali za včeličkami konečne vláčikom, aj cez dlhý tunel do Liešnice, kde nás už čakali milí ľudia z občianskeho združenia Včelí kRaj - David Turčáni a Soňa Keresztesová. Dozvedeli sme sa veľa o živote včiel, ale aj o iných opeľovačoch, videli sme včeličky v úli, aj včeliu matku, či malé larvičky. Nasledovala ochutnávka rôznych druhov medov, z ktorých vyšiel ako víťazný agátový Pochutnali sme si aj na výborných limonádach s medom, aj medovom koláči Trošku sme sa aj zahrali na lúke a potom sme sa už vláčikom vrátili domov.

     Za horami, za dolami, 11.8.2022 opäť vláčikom, tentoraz do Banskej Bystrice. Najprv sme vystúpili na Urpín, aby sme sa v hvezdárni na Vartovke dozvedeli veľa zaujímavého, len škoda, že sa nám slniečko skrylo akurát vtedy, keď sme ho chceli pozorovať ďalekohľadom. V meste sme sa výborne najedli v reštaurácii Beniczky, aby sme ešte vládali preskúmať múzeum v Matejovom dome. A už nás čakala len cesta domov!

     Za horami, za dolami 12.8.2022 po červenej značke z Tuhára na Divín, okolo kríkov plných černíc až na starobylý hrad, ktorý sme celý preskúmali. V blízkom kaštieli sme sa dozvedeli veľa zaujímavých informácií o histórii, ale aj o prírode. Na obed sme sa posilnili výbornou pizzou , sladkou bodkou bola zmrzlina Po krátkej prechádzke sme prišli k vodnej nádrži Ružiná, trochu sme sa pohrali a už sme sa len presunuli na vlakovú zastávku do Lovinobane.

     Naše putovanie sa skončilo, prešli sme počas týždňa veľa kilometrov, videli sme mnoho zaujímavého a každý deň sme sa naučili niečo nové.

     Všetky deti si zaslúžia veľkú pochvalu, boli skvelé, občasné frfľanie sa vôbec neráta Dôležité je, že som sa mohla na ne spoľahnúť, v prírode sa správali veľmi zodpovedne. Dúfam, že sa aspoň s niektorými stretneme na Turistickom krúžku v novom školskom roku

     Mgr. Radka Tuhárska


     Letom svetom s Muflónom Ancijášom

     LŠ_Letom_svetom_s_Muflónom_Ancijášom_8.-12.8.2022.pdf


     TÚLAVÉ TENISKY

     LŠ_Túlavé_tenisky_8.-12.8.2022.pdf

     Prvý deň našej letne školy Túlavé tenisky sme zažili veľa zážitkov a zábavy. Naše tenisky nás nezradili a odniesli nás až na Lučeneckú priehradu a Kyslíkovú dráhu. Počas cesty Mestským parkom sme spoznávali faunu a flóru, ktorá nám tam rastie a žije. Na priehrade sme sa troška hrali, oddychovali po dlhej ceste, nabrali sily fajným lángošom, aby sme si na Kyslíkovej dráhe vládali vyskúšať svoje sily a telesnú zdatnosť. Bolo nám super a už sa tešime na ďalši deň!

     Druhý deň letnej školy nás naše túlavé tenisky odniesli na Lučenecké kúpalisko. Počasie a slniečko nám prialo, tak sme opäť zažili skvelý deň. Najprv sme si zdokonalovali svoje plavecké zručnosti, super sme si zaplávali a potom sa deň niesol v znamení zábavy a vodných hier. Bolo nám super!

     Tretí deň Letnej školičky nás naše túlavé tenisky odniesli do neďalekého mesta Fiľakovo. Samozrejme sme si museli pomôcť dopravnými prostriedkami - vlakom a autobusom . Vo vlaku sme mali možnosť nazrieť na prácu rušňovodiča, ktorý nás bezpečne odviezol do nášho cieľa. Cestou zo stanice na hrad sme spoznávali park mesta Fiľakovo a navštívili aj minizoo, ktorá je jeho súčasťou a potom sme už smerovali na Fiľakovský hrad, ktorý nám odhalil svoju históriu a svoje zaujímavosti. Máme opäť super deň za sebou!

     Štvrtý deň nás túlavé tenisky opäť odniesli na Lučenecke kúpalisko, ktoré spolu aj s bazénom boli takmer iba naše a tak sme si mohli nerušene zaplávať a trénovať plávanie. Na kúpalisku nemôže chýbať zábava, tak sme si spoločne z organizovali menšie plavecké preteky a na koniec znova hrali vodné hry!

     Posledný deň našej letnej školy nás naše túlavé tenisky odniesli do blízkej Haliče - samozrejme, opäť sme si pomohli autobusom, aby sme si ešte zvládli pozrieť krásy a zaujímavosti Zámockého parku a aj jej minizoo. Po návšteve minizoo sme pokračovali k neďalekému jazeru, kde sme si oddýchli a všetci spoločne zacvičili. Opäť sme zažili deň plný zábavy a zážitkov .

     Ďakujeme našim deťom, ktoré si snami obuli túlavé tenisky, boli ste super!

     Bc. Ildikó Chamulová a Zuzana Péliová


     INDIÁNSKE LETO

     LŠ_Indiánske_leto_8.-12.8.2022.pdf

     8.8.2022 začalo naše Indiánske leto v letnej škole. Stali sa z nás “Deti kmeňa LAPAČETO”. Odštartovali sme deň ranným kruhom, kde sme získali indiánske mená. Pokračovali sme prezentáciou o minulosti a súčasnosti života indiánov a vedomostným kvízom. Náš prvý deň sa niesol v tvorbe kmeňového totemu, ktorý je neoddeliteľnou súčasťou každého kmeňa. Deti si deň s nadšením užili a vychutnali!

     Druhý deň v našom kmeni Lapačeto začal ranným kruhom, pokračovali sme s čítaním s porozumením, kde príbeh Silného býka deti veľmi zaujal. Následne sme sa pustili do tvorenia indiánskej čelenky, ktorá bude zdobiť každého člena našeho kmeňa. Deti sa nechali uniesť svojou fantáziou a predstavivosťou. Deň sme ukončili tancom pri indiánskej hudbe, ktorá sa deťom veľmi páčila.

     Tretí deň sa začal v našom kmeni Lapačeto výrobou ponča, pričom deti opäť využili svoju fantáziu a vzájomnú spoluprácu. Po ukončení výtvarnej aktivity sme sa vrámci vychádzky presunuli do jazdeckej školy “OZ Farma Danka”, kde sme videli kone a emu. Tu si deti zopakovali poznatky z prírodovedy a naučili sa opäť niečo nové o koníkoch. Za trpezlivosť sa deti koníkom odvďačili kúpeľom a zdravými dobrotami . Tento deň si deti skutočne užili plnými dúškami, s radosťou, smiechom a novými zážitkami.

     Štvrtý deň v našom kmeni Lapačeto sme sa v rannom kruhu ponorili do ríše rozprávok a prečítali sme si príbeh o “Indiánskej bábike”. V príbehu bol spomenutý aj lov rýb, ktorý bol dôležitou súčasťou obživy indiánov. My sme si vyskúšali lov matematických rybičiek a zopakovali sme si sčitovanie a odčitovanie. Následne sme sa pustili do dokončovania našich indiánskych ponč. Deti mali z výsledku ohromnú radosť. Poobede sme začali vyrábať lapače snov z prírodného materiálu, pričom deti mohli opäť využiť svoju fantáziu. Je za nami ďalší skvelý deň plných zážitkov a radosti.

     Piaty deň v našom kmeni Lapačeto opäť začal ranným kruhom, kde sme si vyhodnotili priebeh celého týždňa. Malí indiáni hovorili o svojich pocitoch a zážitkoch počas Letnej školy a spomínali na všetko, s čím sa v priebehu tohto týždňa stretli. Na záver ranného kruhu sme hrali hru „Príbeh s pokračovaním…“ , ktorá bola plná smiechu, zábavy a úžasnej detskej fantázie. Následne deti ukončili výrobu „Lapačov snov” a náhrdelníkov, ktoré neodmysliteľne patria k indiánskej kultúre .

     Celý týždeň v našom kmeni ubehol veľmi rýchlo a všetkým nám bolo veľmi smutno že už končí.Bol plný hier , kamarátstva, radosti a pomoci pri výrobe rôznych indiánskych doplnkov.

     Zdenka Kruteková a Alexandra Bokorová

      

  • Kontakty

   • Základná škola M. R. Štefánika Haličská cesta 1191/8, 984 03 Lučenec
   • zsstefanikalc@gmail.com
   • +421 47 4333648
   • sekretariát školy: 0911 650 190 Mgr. Gabriela Aláčová, riaditeľka školy: 0911 650 189 Bc. Anna Kaššová, výdajná školská jedáleň: 0948 413 421
   • Haličská cesta 1191/8 98403 Lučenec Slovakia
   • 35991593
   • 2021507455
   • Mgr. Gabriela Aláčová 0911 650 189 alacova@zsstefanikalc.sk zsstefanikalc@gmail.com
   • Bc. Anna Kaššová 0948 413 421 kassova@zsstefanikalc.sk zsstefanikalc@gmail.com
   • Dni školského vyučovania: denne od 7.00 do 14.30 hod. Letné obdobie: denne od 7.30 do 12.30 hod.
   • Michaela Holeková 0911 650 190 047 4333 648 sekretariat@zsstefanikalc.sk zsstefanikalc@gmail.com
   • Facebook: Základná škola M. R. Štefánika, Lučenec Instagram: zsstefanikalc
  • Prihlásenie