Udialo sa v ŠKD
NAŠA VYSNÍVANÁ KNIŽNICA
Pri príležitosti Medzinárodého dňa školských knižníc sme realizovali v ŠKD aktivitu KNIŽNICA SNOV. Žiaci sa počas tohto týždňa stali projektantmi a uvažovali nad priestorom, čo by mala ich vysnívaná knižnica obsahovať a ako by mala vyzerať. Žiakom sa aktivita veľmi páčila, výsledkom ich fantázie sú krásne projekty, ktoré sú súčasťou našej výstavy.Bc. Ildikó ChamulováV ŠKD SA DETI 1. a 2. ROČNÍKA UČILI POSKYTOVAŤ PRVÚ POMOC
"Zachráň sa, kto môžeš!" bola vydarená akcia s p. záchranárkou Simonou Sabinovskou. Prostredníctvom zážitkového vzdelávania, hier, súťaží si žiaci vyskúšali na vlastnej koži poskytovať prvú pomoc pri zraneniach, s ktorými sa môžu stretnúť v kolektíve kamarátov či v kruhu svojej rodiny.Laura LackováCHUTNÉ MAĽOVANIE
Každoročne sa v rámci ŠKD zapájame do projektov o zdravom jedle. Tento rok sme maľovali chutne a zapojili sa tak pri príležitosti Svetového dňa potravín do XII. ročníka týždňa podujatia HOVORME O JEDLE, ktorú organizuje Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora a Centrum rozvoja znalostí o potravinách n. o., pod záštitou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR a Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.
Zaslali sme práce našich žiakov: Matej Marko I.A, Šimon Horváth I.A, Nina Galádová I.B, Sofia Molnárová II.A, Alexandra Svitáčová II.C, Sebastián Hollý, III.A, Jasmína Šuranová III.B, Gabriela Golianová III.C, Barbora Künzelová IV.B, Letícia Pavla Jasenková IV.A, Zaira Malatincová IV.C.
Zdenka Kruteková
LAND ART
Októbrové slnečné popoludnie sme s deťmi z ŠKD využili na príjemnú prechádzku mestským parkom, ktorú sme spojili s výtvarným umením s názvom Land ART. Jesenná príroda nám poskytla materiál, z ktorého si deti vytvorili prírodné obrázky podľa vlastnej fantázie.
Mgr. Zuzana Mészárosová
PO STOPÁCH POĽOVNÍCKEHO PSÍKA
Aj v tomto školskom roku prijal naše pozvanie Ing. Ján Dobšinský, ktorý sa celoživotne venuje poľovníctvu. Dnešnou témou bola beseda a praktická ukážka stopovania poľovníckeho psíka Arpiho a sučky Mery.
Pán Dobšinský nám vysvetlil, že psíkov treba trénovať už v rannom veku. Začína sa to socializáciou, poslušnosťou a špecifickým tréningom, ktorý závisí od typu poľovania. Vysvetlil nám,ktoré plemená psov sú vhodné na poľovníctvo.
Dozvedeli sme sa, že stopovanie poľovníckeho psíka je proces, ktorý si vyžaduje čas a trpezlivosť. Dôležité je vytvoriť pozitívne zážitky, aby psík rád pracoval a bol motivovaný. Mali sme možnosť vidieť postroje, vodítka, obojky a rôzne iné pomôcky ktoré sú nevyhnutné pri stopovaní a sledovaní stopy v náročných podmienkach.
Deti mohli počas besedy psíkov pohladkať a dať im aj malé ,,pamlsky“. Bolo o ne veľmi dobre postarané, vďaka Miške Schedlingovej a Dominikovi Balkovskému. Už vieme, že poľovnícke psíky sú viac než len pomocníci na poľovačke - sú to verní spoločníci, ktorí sa stávajú súčasťou rodiny, ale odmena pricshádza v podobe bezpodmienečnej lásky a lojality .
Martina Gurajová, Alexandra Strculová, Zuzana Mészárosová ml.