• Visegrad

• PRIVÍTALI SME ŠKOLY Z POĽSKA, BIELORUSKA A ČESKEJ REPUBLIKY

15.10.-18.10.2018 sme u nás srdečne privítali delegované skupiny z Bieloruska, Poľska a Českej republiky v rámci projektu VISEGRAD. Naše spoločné dni sprevádzal tanec, spev, divadlo, kultúra, umenie, slovenská kuchyňa a krásy slovenskej prírody. Hostí sme na našej škole privítali spevom, chlebom a soľou.
          Nasledoval bohatý kultúrny program: ľudový remeselnícky jarmok, spev,tanec,divadelne predstavenie, prehliadka Radnice, synagógy a iných pamiatok nášho mesta.

Našim priateľom zo zahraničia sme ukázali krásy slovenskej prírody. Všetci sme sa poriadne zapotili,kým sme sa dostali k Harmaneckej jaskyni,ale jej krása očarila každého. V Čiernom Balogu sme sa previezli čiernohorskou železničkou a poprechádzali sme sa v Lesníckom skanzene.

Chceme poďakovať všetkým rodičom,ktorí ubytovali našich kamarátov a zažili spolu príjemné chvíle. Vieme, že sa u vás cítili úžasne a nechcelo sa im odísť domov. Veríme, že nové priateľstvá budú pokračovať a možno sa spolu stretneme aj mimo projektových aktivít.

Tvorivá dielňa so Soňou Pentkovou.mp4

Tvorivá dielňa s Radkou Tuhárskou.mp4

Tvorivá dielňa s Davidom Turčánim.mp4

Tvorivá dielňa s Evkou Srníkovou.mp4

NÁVŠTEVA GRODNA

V rámci plnenia medzinárodného projektu VISEGRAD sme sa v dňoch 26.-29.9.2018 zúčastnili výmenného pobytu v Bielorusku v meste Grodno spolu s delegovanými skupinami z Čiech (Olomouc) a Poľska (Krzewice.) Boli sme veľmi milo prekvapení s ústretovosťou a láskavosťou našich hostiteľov. Našim žiakom bolo zo strany bieloruských rodičov dopriatej všestrannej starostlivosti.

Po nekonečnej skoro 20 hodinovej ceste a udomácnení sa sme prvý deň začali prehliadkou 35. školy, výrobou bábik pre ochranu spokojnej rodiny, navštívili sme mineralogické múzeum 16.školy, v ktorej si žiaci vyskúšali obrábanie vzácnych nerastov a maľovali s minerálmi. Deň sme ukončili prehliadkou mesta.

Druhý deň bol rovnako zaujímavý. Všetky delegované skupiny ukázali svoju šikovnosť v pripravených workshopoch (maľovanie vajec, varenie pirohov a výroba sviečok.) Po tradičnom obede sme navštívili Agrofarmu v Korobčici. Tu si naši žiaci vypočuli pútavé rozprávanie o živote partizánov počas I.a II. svetovej vojny. Vyskúšali si sedieť v lietadle, liezť do tanku a posedeli si v príbytku lesníka. Po prehliadke skanzenu sme sa vybrali na prechádzku po prekrásnom prostredí Agroparku.

Program bol nabitý do poslednej minúty. Ostalo nám však aj trochu času na spánok a nadviazanie nových priateľstiev. Očarujúve momenty sú zachytené na fotografiách. Domov sme sa vrátili unavení, ale plní zažitkov.

Mgr. Miriam Portelekyová

Ďakujeme partnerom projektu VISEGRAD

Mesto Lučenec
          Mestské informačné centrum Lučenec
          Obec Halič - pán starosta Juraj Machava
          Včelí kRaj - David Turčáni
          Novohradské osvetové stredisko - Eva Srníková
          Andrea Popovičová
          Renata Sucháčová
          Soňa Pentková
          Stredná odborná škola hotelových služieb a dopravy Lučenec
          TSV papier
          Spodstav, s.r.o.

Ďakujeme našim kolegom za realizáciu tvorivých dielní: Radana Tuhárska, Aneta Matúšková, Michal Jóža

Za pomoc pri príprave a realizácii: Slavka Adamove, pani upratovačky, pani informátorka Vierka Kapráľová, pán informatik Michal Meszároš, pán vodič Július Suja, pán údržbár Peter Pathó, pán školník Peter Keszeg, Adela Gerátová

Ďakujeme za prípravu a realizáciu projektu Miriam Portelekyová, Aksana Hlivar, Eliška Slížová

A veľká vďaka aj našim skvelým rodičom a priateľom školy ako aj vystupujúcim žiakom a žiakom zapojeným do projektu!