• Naša škola má vo svojom školskom vzdelávacom programe motto: "Škola pre každého - škola pre všetkých".

Hodnotu inklúzie škola realizuje vo svojom každodennom živote dlhodobo.

Projektom Naša inkluzívna škola Nadácie Volkswagen Slovakia chceme inšpirovať druhých, prispejeme k väčšiemu otváraniu mysle a sŕdc žiakov, zamestnancov, rodičov.

Naša škola patrí v Lučenci medzi najväčšie školy, čím rozšírime povedomie o inklúzii a o nevyhnutnosti rešpektovania ľudí v kontexte ich života. Tým prispejeme k zvýšeniu porozumenia vo verejnosti a tolerancie ako životnej zručnosti vzdelaných ľudí!

Pomôžeme zvýšiť mieru individuálneho prístupu zamestnaním asistenta učiteľa a rozšírime podporu žiakov o logopedickú starostlivosť aj u tej skupiny žiakov, ktorí nemajú zo strany rodičov túto starostlivosť plnohodnotne zabezpečenú.

Vytvoríme priestor na diskusie, výmenu skúseností. Intenzívnejšie vtiahneme rodičov do procesov školy.

Budeme spoznávať a objavovať to, čoho sa bojíme, čomu nerozumieme, posilníme sa v procesoch, ktoré nastavujeme ako hodnotovo významné.

Posilníme sebavedomie a vedomosti pedagógov a odborných zamestnancov v práci so žiakmi a rodičmi.

Budeme realizovať vzdelávania a to nielen zo strany odborníkov, poradní a občianskych združení, ale následne v rámci aktualizačného vzdelávania budú vzdelávať vyškolení učitelia svojich kolegov.

Projekt nám umožní debariérizáciu mysle ale aj priestorov.

Vytvoríme priestory na podporu učenia, oddychu, relaxácie, upokojenia. Projektom prispejeme k motivácii žiakov, k zlepšovaniu školskej úspešnosti, radosti z učenia a z dôležitého pocitu cítiť sa v škole komfortne a bezpečne.

Byť inkluzívnou školou nie je jednoduchý proces. Je to hodnotové nastavenie, dlhodobý a náročný proces.  Je to mozaika zložená z kamienkov, ktoré v konečnom dôsledku prinášajú porozumenie, podporu, poznanie i sebapoznanie, tolerantnejšie i bezpečnejšie prostredie pre všetkých.

Mgr. Gabriela Aláčová