Microbity
KAMEŇ, PAPIER, NOŽNICE - NÁHODNÉ ČÍSLA NA MICRO:BITE
V školskom roku 2023/2024 sme na hodinách informatiky začali so žiakmi programovať s využitím microbitov. Jednou z aktivít bola aj hra Kameň, papier, nožnice, ktorej základom je náhoda - náhodné vyberanie spomedzi kameňa, papiera a nožníc. Žiaci nielen programujú, ale dokážu aj prezentovať svoje výstupy a dokazujú, že učenie môže byť zábavou!
Ako na to?
Keďže v hre Kameň, papier, nožnice máme 3 rôzne symboly, kód bude pri potrasení náhodne generovať číslo od 1 do 3 a podľa toho zobrazovať adekvátny symbol. Najprv sme skúsili náhodné číslo vygenerovať, uložiť ho do premennej ruka a vypísať na displej micro:bitu. Program síce náhodne generoval čísla, ale my sme namiesto nich chceli na micro:bite zobrazovať symboly. Na to sme použili príkaz ak pravda potom z kategórie „Logika“, ktorý čísla premení na obrázky, konkrétne: • Pri čísle 1 zobrazí papier. • Pri čísle 2 zobrazí kameň. • Pri čísle 3 zobrazí nožnice. Micro:bit sme síce naprogramovali, ale existuje možnosť, ako program ešte vylepšiť -pridaním a počítadla výhier.
A ako si spraviť s kamarátmi turnaj? Turnaj si môžete zahrať viacerými spôsobmi. Inšpirujte sa nápadmi na stránke www.ucimeshardverom.sk.
BBC MICRO:BIT AKO KROKOMERKoľko krokov ste urobili dnes? Je možné, že budete vedieť presné číslo, keďže Vaše kroky meria telefón, alebo hodinky. Vedeli ste, že väčšinou sa odporúča, aby dospelí urobili 10-12 tisíc krokov denne? Ale ako odmerať počet krokov? Ako to urobiť presne? Ako to urobiť pomocou BBC micro:bita?Na tieto otázky hľadali odpoveď žiaci pri ďalšej aktivite s prácou s micro:bitom. Vyrobili krokomer a naprogramovali BBC micro:bit tak, že bol k nemu pripojený box s batériami, ktorý sa dal pripevniť na telo človeka. Pomocou udalosti POTRASENIE počítal každý krok a na displeji ukázal počet krokov od začiatku merania.Žiaci aktivitu zvládli na výbornú. Predtým než program nahrali do micro:bita, si ho vyskúšali aj v simulátore.Aktivita žiakov zaujala, všetky krokomery si dôsledne otestovali. Vyskúšajte si to aj vy, Adelka a Adam zo VI.A Vám všetko vysvetlia.Ing. Agnesa SetničkováPOĎTE SA HRAŤ S KOCKOU S MICROBITOM
Ďalšou zaujímavou aktivitou s microbitmi, ktorú pre svojich žiakov pripravila pani učiteľka Agnesa Setničková, bolo vytvorenie hracej kocky. Microbit museli žiaci v prvom rade naprogramovať. Následne zároveň si žiaci vytvárali kocku, ktorá obsahovala už naprogramovaný microbit. Je dôležité uviesť, že žiaci v týchto aktivitách pracujú tímovo, učia sa rozdeliť si úlohy, spolupracovať, riešiť problémy, aby sa dopracovali k cieľu. A ako taká kocka funguje? Pozrite sa, nehádže sa, ale je potrebné ňou jednoducho zatriasť!
INOVÁCIE V OBLASTI DIGITALIZÁCIE SME ODŠTARTOVALI S MICROBITMI
V školskom roku 2023/2024 máme jednu z hlavných priorít rozvoj digitalizácie na rôznych úrovniach školy. Patrí medzi ne vzdelávanie pedagogických a odborných zamestnancov, inovácie v rámci výchovno-vyučovacieho procesu či skvalitňovanie materiálno-technického vybavenia školy. Je naším zásadným cieľom realizovať kvalitatívne zmeny vo vzdelávaní a rozvíjať kompetencie žiakov pre potreby 21. storočia!
Inovácie v predmete informatika sme odštartovali využívaním programovania s microbitmi. Viete ako si naprogramovať menovku, smajlíka či srdiečko? Prvé kroky v práci s microbitmi realizovala so žiakmi 5. až 9. ročníka pani učiteľka Agnesa Setničková. A čo zaujímavé vytvorili žiaci, to Vám povedia oni sami: Adelka a Adam zo VI.A, Lea a Tamarka z IX.A.
Adam a Adelka.MOV, Adelka.MOV, Lea.MOV, Tamarka.MOV
Držme žiakom palce a tešíme sa na ďalšie zaujímavé aktivity, pretože microbity dokážu oveľa viac!