Ako školský psychológ na základnej škole pracujem od roku 2017.
Zažívam každý deň rôzne situácie. Najväčšiu časť mojej práce tvoria individuálne konzultácie so žiakmi, ktorí majú rôzne problémy. Emocionálne, problémy so zvládaním hnevu, problémy v rodine, s kamarátmi či rodičmi, ťažkosti s pravidelnou školskou dochádzkou alebo majú strach a nechuť chodiť do školy. Problémy vo vzťahoch, riešenie konfliktov medzi spolužiakmi, problémy v domácom prostredí (rozvod rodičov), nízke sebavedomie, strach a úzkosť.
Počas triednických hodín u maličkých prváčikov a u tretiakov realizujem preventívne programy Zippyho kamaráti a Kamaráti Jabĺčka. Program Zippyho kamaráti je zameraný na sociálne a emocionálne zručnosti dieťaťa, na rozvoj emocionálnej pohody. Je to jeden z najúspešnejších programov na podporu duševného zdravia u malých detí na svete. Je určený pre deti od 5-7 rokov a prešlo ním viac ako milión detí na svete. Deti po absolvovaní tohto programu dokážu lepšie vyjadrovať a chápať svoje emócie, spracovávať rôzne záťažové situácie, vychádzať s rovesníkmi, súrodencami, rodičmi a ostatnými ľuďmi. Deti sa naučia hľadať vlastné riešenia problémov, budú sa vedieť ospravedlniť, hovoriť pravdu, premýšľať o problémoch a snažiť sa ich riešiť. Budú vedieť požiadať o pomoc. Taktiež je u detí po absolvovaní programu badateľné zlepšenie schopnosti spolupráce, empatie a zníženie problémového správania. Aj učitelia si všimli menej konfliktov v triede a rodičia si všimli pozitívne zmeny v správaní svojich detí. Program Kamaráti Jabĺčka je voľným pokračovaním Zippyho kamarátov, je určený pre deti od 7-10 rokov a v ňom si detičky utvrdzujú a znova pripomínajú čo sa naučili v prvom ročníku na Zippym. Primerane veku sa posúvame v témach ešte hlbšie a triednicke hodiny sú prevažne pre deti veľkou zábavou.
V spolupráci so sociálnym pedagógom pracujeme s triednymi kolektívmi, kde sa vyskytujú problémy vo vzťahoch, náznaky šikany a iné problémy. Prioritou je stmeľovanie kolektívov a to aby sa žiaci cítili dobre vo svojej triede.
V poslednej dobe sa čím častejšie objavujú u detí ťažkosti so zvládaním stresu a úzkosti. Taktiež sa zvyšuje počet detí, ktoré majú problém chodiť do školy – majú obavy a strach, nezvládajú odlúčenie od rodičov alebo sa boja neúspechu a zlyhania. V takýchto prípadoch sa snažím poskytnúť nástroje na zvládanie takýchto situácií, podporu pri ich zvládaní a takisto stratégie na zlepšenie emocionálnej pohody vrátane relaxačných techník, na ktoré využívam multifunkčnú miestnosť určenú na senzorickú relaxáciu. Deti si v nej majú možnosť oddýchnuť, relaxovať a vyskúšať rôzne techniky a prvky.
Poskytovanie podpory a intervencie v prípade krízových situácií, ako je úmrtie, trauma alebo iné náročné udalosti zahŕňa krízová intervencia. Táto oblasť poradenstva patrí medzi najťažšie a najviac citlivé.
Našu školu taktiež navštevujú aj žiaci z Ukrajiny. V spolupráci s Ligou za duševné zdravie im poskytujeme psychologické poradenstvo. Realizujeme skupinové sedenia a aktivity na zlepšenie psychickej pohody a lepšej adaptácie na nové prostredie a školu.
Som veľmi rada, že v poslednej dobe mám takú skúsenosť, že deti ma vyhľadávajú čoraz viac aj samé. Chcú sa porozprávať o svojich problémoch a zdieľajú svoje ťažkosti. Je to pekný dôkaz o tom, že deti potrebujú, aby boli vypočuté a aby sa ich problémom a boliestkam venovala dostatočná pozornosť.
Mgr. Mariana Kuráková, školská psychologička, kurakova.mariana@zsstefanikalc.sk, kabinet odborných zamestnancov pavilón A, 1. poschodie